O projektu

Projekt Fénix je společným projektem občanského sdružení No:madSvětakraje. Jeho cílem je vyslat sondu s kamerou do stratosféry, aby z prahu vesmíru zachytila jeho tmu a v ní naši modrou planetu!

Každý z nás někdy snil o tom být astronautem, nebo alespoň přemýšlel, jaký to musí být krásný pocit, vznášet se ve stavu beztíže a sledovat Zemi zvenčí. Většina z nás si myslí, že do té části nebe, kam dopravní letadla nedolétnou, mají výhradní přístup pouze vesmírné agentury. A přitom se při troše snahy můžeme i my, kteří nejsme astronauty ani milionáři, vesmíru alespoň dotknout.

Výsledkem Projektu Fénix by měl být dokumentární film zaznamenávající celý proces vyslání sondy na práh vesmíru a především obsahující záběry zachycené na tomto prahu. I pokud by první let Fénixe neměl uspět, budou určitě následovat další. Věřím také, že vám celý projekt poskytne inspiraci a třeba se o něco podobného pokusíte sami.

Nejde ale ani tak o výsledek, jako o dobrodružství pokusit se udělat něco velmi neobvyklého. Projekt Fénix určitě není první, který se o podobnou věc pokusí. To, že celý tento plán není nějaký nesmysl, dokazují úspěchy mnoha lidí, kteří to dokázali, ať už se jednalo o univerzitní vědecké týmy, studenty nebo třeba velmi šikovné jednotlivce. Projekt Fénix rozhodně nebude jejich pouhou kopií, ale pokusí se přispět k celé technologii různými inovacemi a specifickým přístupem.

Nezbývá než dodat, že se jedná o projekt, který je otevřený vám všem. Budeme velmi rádi, když se na celém projektu budete chtít podílet!